Pořídili jste si korálek či náramek z drahého kamene, minerálů nebo perel a chtěli byste, aby vám vydržel co nejdéle jako nový? Existuje několik základních pravidel, jak se o své šperky starat, a co se svým šperkem dělat a naopak nedělat, aby vám zůstal stále tak krásný, jako když jste ho zakoupili.
Péče o korálky z drahých kamenů a perel
- Odkládejte svůj šperk při fyzické práci (např. na zahradě, při úklidu), mohl by se vám poškrábat či jinak mechanicky poškodit. Ačkoliv se to možná na první pohled nezdá, některé drahé kameny jsou poměrně měkké a jsou náchylné na poškrábání.
- Při sportu může mít na drahý kámen vliv pot, nebo jej můžete nevědomky mechanicky poškodit.
- Odkládejte drahé kameny při koupání v bazénu kvůli působení chlóru, a termálních pramenech. Vysoký podíl síry a teplé vody může drahý kámen nevratně poškodit. U stříbra (stříbrných středů) je poškození sírou bohužel nevratné.
- Nevystavujte drahé kameny náhlým změnám teplot (horká voda, sauna, celodenní ležení na slunci). Působením vysoké teploty hrozí u drahého kamene změna barvy a také popraskání.
- Vyvarujte se přímého kontaktu drahého kamene s chemickými prostředky, parfémy, krémy, laky na vlasy. Tip: Po nanesení tělové kosmetiky počkejte alespoň 10 minut a pak si své šperky znovu nasaďte. Při použití parfémů nebo laků na vlasy stačí kratší interval.
- Jednou za čas drahé kameny vyčistěte koupelí s přídavkem jemného mýdla či jaru ve vlažné vodě. Je-li potřeba, jemným zubním kartáčkem vyčistěte povrch kamene a vatovou tyčinkou vnitřní část stříbrného středu. Poté kámen opláchněte studenou vodou a jemně osušte jemným hadříkem. Tip: Nikdy šperk nečistěte zubní pastou nebo chemickými prostředky, které nejsou k tomuto účelu přímo určeny. Gumové či latexové rukavice připravují šperk (stříbro, zlato) o lesk.
- Některé křehčí kameny (Labradorit, Sluneční kámen, Fluorit, Rainbow Měsíční kámen, Akvamarín) doporučujeme po čištění potřít kapkou za studena lisovaného oleje a jemně jej hadříkem vetřít. Nechat pár minut působit a poté suchým savými ubrouskem vyleštit do sucha. Stříbrné středy případně vytřít vatovou tyčinkou.
- Přírodní sladkovodní perly jsou formou uhličitanu vápenatého, zejména se jedná o aragonit s malým procentem bílkoviny. Díky tomu mají perly hladký a lesklý povrch. Na Mohsově tvrdostní stupnici je řadíme k hodnotám 2,5–4,5. Jsou tedy poměrně měkké, a pokud do nich budeme rýpat ostrým předmětem, snadno je poškodíme. Nevydrží ani kontakt s kyselinami a zásadami, které leptají jejich povrch. Perly pak ztrácejí lesk a vrstvy perleti se mohou začít odlupovat. Perly jsou velice choulostivé. Při jejich nošení proto musíte být obezřetnější než u šperků z kameny. Perlám totiž uškodí laky na vlasy, krémy, parfémy a jakékoli jiné chemické látky.
- Ať už odkládáte svoje šperky jen na noc, nebo na delší dobu, je potřeba pro ně mít připravené místo, kde budou odděleny jeden od druhého. Ideální je si pořídit šperkovnici vyloženou měkkým materiálem s dostatečným množstvím přihrádek. Šperky by se neměly dotýkat jeden druhého, měly by být na suchém a neosvětleném místě (vlhko ani přímé sluneční záření jim nesvědčí).
Péče o kožené náramky
- Kůže je přírodní materiál, který během používání mění svůj tvar (vytáhne se). Proto doporučujeme kožený náramek před prvním použitím a poté pravidelně nastříkat speciálním impregnačním sprejem na kožené výrobky (běžně k dostání v obuvi, kožené galanterii).
- Kůže se nesmí po delší dobu namáčet, ztrácí tak svůj půvab, po usušení ztvrdne a může změnit tvar. Pokud se stane, že zapomenete, a náramek namočíte, či s ním zmoknete v dešti, položte ho na savý hadřík, vytvarujte ho rovna a nechte svévolně usušit. V žádném případě nepoužívejte k sušení fén či jiný tepelný zdroj. Jakmile bude suchý, nastříkejte ho znovu impregnačním sprejem, a náramek bude opět pěkný.
Naše rada na závěr
Šperky jsou v první řadě určeny k tomu, aby nás zkrášlovaly. Dražší, luxusnější kousky noste k výjimečným příležitostem. Ostatní šperky je nejvhodnější si nasadit jako poslední věc před odchodem z domu a po návratu je hned jako první odložit.